Ekonomi

Çarpıcı tez: Ekonomi yönetimi emeklilik zammını veto etti

Meclis tatilinin ardından alana inen AK Parti milletvekilleri, yerel seçimler için çalışmalara başladı. Bu çalışmalar sırasında en çok şikayet emeklilerden geldi. Birçok milletvekili, saha çalışmaları sırasında maaşlarının düşük olması nedeniyle emekliler tarafından sitem ve şikayetlerle karşılaştı. Durumu parti yönetimine aktaran AK Parti milletvekilleri, hükümetin yılbaşını beklemeden emekli maaşlarının yeniden düzenlenmesi için adım atmasını talep etti.

AK Partili milletvekilleri, özellikle kök maaşı 7 bin 500 ve altında olan emeklilerin vergi ve akaryakıt zamları sonrası temel ihtiyaç maddelerinin artması nedeniyle zor durumda olduğunu belirterek, “Sahada zorlanıyoruz. Nereye gitsek emeklilerin sitemleriyle karşılaşıyoruz. Bu konuyu da partiye ilettik. Ekim’de Meclis açılınca yeni bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz. en azından temel maaşı düşük olanlar için bu süreci yılbaşına kadar yürütmek çok zor.”söz konusu.

EMEKLİLİK ARTIŞINA KARŞI EKONOMİ YÖNETİMİ

15-16 milyon emekliden kök maaşı 7 bin 500 ve altında olan emekli sayısı 5 milyonu geçiyor. AK Parti milletvekilleri, tamamı olmasa da temel maaşı düşük olan emeklilere düzeltme yapılmasında ısrar edeceklerini belirtti.

Ancak ekonomi yönetimi emekli maaşlarında artış beklentisiyle henüz vize çıkarmadı. AK Parti yöneticileri de kendilerine iletilen taleplerin haklı olduğunu ancak bu koşullarda yeni bir adım öngörülmediğini ifade etti. “15-16 milyon emekli var. Her lira zam bütçeye 15 milyon liraya mal olacak. Cumhurbaşkanımız da zam isteyecek ama şu anda ekonomi yönetiminin tavrı çok net.”değerlendirmesini yaptı.

MEHMET ŞİMŞEK: ARTIRAMIYORUZ; KAYNAK YOK, MÜMKÜN DEĞİL

AK Parti’nin son seçim stratejisi toplantısında emekli maaşlarına ilişkin talep ve şikayetler Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iletilmiş, Şimşek şunları söylemişti: Arttıramayız, kaynak yok, mümkün değil.dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESI / YÜCEL KAYAOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu