Haber

Polonya Başbakanı, Rus paralı askerlerinin Polonya’ya girdiğini duyurdu

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Wagner biriminin en az 100 üyesi Polonya topraklarına girdi” diyerek, Rus paralı asker grubu Wagner birlikleri hakkında uyarıda bulundu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken Polonya, Rusya’dan beklenen tehlikelere karşı temkinli davranmaya devam ediyor. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki bugün düzenlediği basın toplantısında Rus paralı asker kümesi Wagner birlikleri hakkında uyarıda bulunarak, “Polonya ve Litvanya sınırlarındaki Suwalki bölgesine Wagner birliğine bağlı en az 100 üye konuşlandırıldı. Şimdi durum daha da kötüye gidiyor. tehlikeli. Bu kesinlikle Polonya topraklarında daha hibrit saldırılar.” İleriye dönük bir adımdır” dedi.

Morawiecki, Wagner sendikası üyelerinin göçmenlerin AB’ye geçmesine yardımcı olmak için Belarus sınır muhafızları kılığına girebileceğini ve Wagner üyelerinin sınırı geçmek için göçmen gibi davranabileceklerini öne sürdü.

Morawiecki ayrıca, bu yıl Beyaz Rusya ile Polonya arasındaki sınırı geçmek için 16.000 girişimde bulunulduğunu da söyledi. AB Sınır Koruma Ajansı’na (Frontex) göre, Ocak ayı ortası ve Haziran aylarında Beyaz Rusya’dan AB ülkelerine 2.312 yasadışı sınır geçişi gerçekleşti.

Polonya ve Litvanya, sınırlarını yasadışı yollardan geçen insan sayısını azaltmak için Belarus sınırlarına çitler dikti. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu