Haber

Polonya Başbakanı: Beyaz Rusya’da 4 bin Wagner Paralı Askeri Var

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, şu anda Belarus topraklarında yaklaşık 4.000 Wagner paralı askeri olduğunu söyledi.

Morawiecki düzenlediği basın toplantısında Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda ile Wagner kümesi hakkında görüştüklerini belirtti.

Wagner kümesinin son derece tehlikeli olduğunun altını çizen Morawiecki, “Verilerimize göre Belarus topraklarında yaklaşık 4 bin Wagner paralı askeri var ve bu sayı Nauseda’dan alınan bilgilere göre biraz daha yüksek.” dedi.

Morawiecki, Wagner’in varlığından Rusya için “Polonya ve müttefiklerinin tepkisini test etmenin bir yolu” olarak bahsetti.

Wagner’e ait bir grup savaşçı Belarus’ta konuşlandırıldı.

Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Haziran ayında silah arkadaşlarıyla birlikte Rus yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatmıştı. Ayaklanma, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun ortaya çıkmasıyla sona erdi.

Prigojin’in Belarus’a gitmesinin ardından Wagner’in ülkeye yerleşmesini öneren Lukashenko, Belarus ordusunun Wagner savaşçılarının deneyimlerinden yararlanabileceğini kaydetti.

Wagner’in kurucusu Prigojin, 19 Temmuz’da bir grup paralı askerinin Belarus topraklarına geldiğini ve Belarus ordusunu eğittiğini bildirdi.

Belarus ordusunu “dünyanın ikinci ordusu” yapmaktan bahseden Prigojin, gerekirse yanlarında olacaklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu