Haber

Soyer: “Koku Sorunu Tamamen Tarih Olacak, Orayı Yıkanabilir Bir Koy Haline Getireceğiz, Yüzeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) tarafından İzmir Körfezi’ndeki güzelleştirme çalışmaları kapsamında 600 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek olan Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi 4. Etap Projesi’nin temeli atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yaklaşık yarım asırdır devam eden İzmir’in en büyük sorunu körfezimizin kirli olması. Ancak şehrimizin burada kurulmasının en değerli sebebidir. Tek derdimiz odur.” deniz, izmir körfezi kirlendikçe uzaklaştık oradan, o bizden “içinde yüzemeyiz, kıyıda güneşlenemeyiz, kuşlarını tanıyamayız, tanıyamayız” tatlı kokusunu kokla. Neredeyse kırgınız. Bugün 50 yıllık kırgınlığımızın sonunu müjdeleyen en değerli anlardan birini yaşıyoruz. Yaşayan Körfez seferberliğimiz yeni bir aşamaya geçiyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) tarafından İzmir Körfezi’ndeki uzlaştırma çalışmaları kapsamında 600 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek olan Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi 4. Etap Projesi’nin temeli atıldı. İZSU Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı 100. Yıl programında yer alan 100 Proje’nin en değerli ayağının Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin 4. fazı olduğunu kaydeden Soyer, “Birlikte hazırladığımız ‘Yaşayan Körfez Seferberliği’ için ayırdığımız bütçe titiz bir bilimsel planlama, 11 milyar 95 milyon lira.Büyük yatırımın toplam bütçesi yaklaşık 20 milyar lira.Yani İZSU’nun yatırım bütçesinin yarısından fazlasını İzmir kent merkezinin en büyük sorununu çözmek için ayırdık. yarım asırdır bekliyoruz ve çocuklarımıza temiz bir Körfez bırakmak için.50 yıldır Körfez’e akan kirliliği karadan, kıyıdan ve denizden kuşattık.Tabii Körfez hakkında bugüne kadar birçok çalışma yapıldı. .Bazısı tamamlandı,bazıları yarım kaldı.Önceki tüm belediye başkanlarımıza emeklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum.Sıfırlayan kapsamlı ve yenilikçi bir yol haritası belirledik. kaynağında. Karada, kıyıda ve denizde zincir halkaları gibi uzanan 10 dev yatırımla Körfez’deki kirliliği kuşattık. Yaptığımız yatırımlarla İzmir Körfezi’ndeki kirliliğin kökünü kurutuyoruz. Körfezin temizliği konusunda kimse bir mucize beklemesin. 50 yıllık birikmiş sorunu çözecek sihirli bir değneğimiz olmadığını çok iyi biliyoruz. Ama biz bu meşakkatli yolda yürümeye kararlıyız. Öte yandan ben bu geniş çerçeveyi çizdiğimde lütfen kimse bunların onlarca yıl sürecek yatırımlar olduğunu düşünmesin.”

ŞİKAYETLER AZALDI

Başkan Soyer, İZSU HİM Merkezi’ne gelen kentteki koku şikayetlerinin azaldığını grafiklerle gösterdi. Geçen yıl haziran ayında gelen şikayet sayısı ile sizin aynı döneminiz arasında büyük fark olduğunu belirten Soyer, “Bu büyük farkın sebebi, Yaşayan Körfez Seferberliğimizin hızlı bir şekilde sonuç vermesidir.

Tüm İzmirlilerin mekanı cennet olsun. Yaşayan Körfez seferberliğini oluşturan 10 projemiz ilerledikçe bu şikayetlerin kısa sürede azaldığını ve hayatımızdan yok olduğunu göreceksiniz” dedi.

Başkan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Körfeze inen kirliliğe vurduğunuz neşter Buca ve Çiğli’nin üst noktalarından başlayıp denize kadar uzanıyor. Körfez temizliği için karadan müdahalelerimiz böyle bir süreci gerektiriyor. Mesela kazmamız gerekiyor. Buca’da ana arterler ve yoğun trafik yolları.On yıllardır yağmur yağıyor.Su ile bütünleşik akan devasa kanalizasyon kanallarını gün yüzüne çıkarıyoruz.Bir kişinin içinden geçebileceği büyüklükte borular yerleştiriyoruz.Bu hattın üzerine borular yerleştirip gömüyoruz. Yani şehrin altından yeraltı dereleri yapıyoruz.Son üç yılda bu şekilde Körfez’e açılan 220 kilometrelik yağmur suyu sınırını tamamladık. 270 kilometrelik yağmur suyu boru hattını daha yapacağız. 2023’te yaklaşık 7 milyar liralık dev yatırım.Yatırımlarımız Balçova’dan Çiğli’ye Körfez çevresindeki tüm merkez ilçeleri kapsıyor.İzmir’in yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarını tamamlayarak tamamen birbirinden ayıracağız. Tüm atık sular arıtma tesislerimize akacak, yağmur suları ise herhangi bir kirlenme olmadan doğrudan Körfez’e akacaktır. Çocuklarımıza temiz bir körfez bırakmanın tek yolu kirliliğin kökünü kazımaktır. Bunu yapmanın en değerli yolu ise bugüne kadar kimsenin dokunmadığı yağmur suyu bordürlerini tamamlamaktır. Bunu yapmazsak Çiğli Arıtma Tesisimiz sonsuza kadar tansiyon hastası gibi yaşayacak ve verimi düşecektir. Yağmur suyu hatları yaparak hem bu pahalı tesisi dizginliyoruz hem de ömrünü uzatıyoruz. Görev sürem bu işin sonunu görmeye yeter mi bilmiyorum. Ama ben kendi siyasi servetime değil, bu şehrin geleceğine yatırım yapmaya kararlıyım.

Yaşayan Körfez seferberliğimizdeki ikinci adım, Körfez çevresindeki arıtma tesisi konseyinin gücünde yaptığımız büyük sıçramadır. Görevi devraldığımda bugün bulunduğunuz 604 bin 800 metreküp kapasiteli Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin 1-2 ve 3’üncü etapları düşük verimle çalışıyordu. 250 milyon liralık revizyon projemizle bunu en üst seviyeye taşıyoruz. Ayrıca Narlıdere’de bulunan Güneybatı Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini membran biyoreaktör teknolojisi ile 36.400 metreküp artırarak 21.600’den 58 bine çıkarıyoruz. Karabağlar’da kurduğumuz İzmir’in ilk yer altı arıtma tesisinin kapasitesi 100 bin metreküp. Tesis, iç mekanlarda zaman zaman kokuya neden olan yavaş kanalizasyon akışını hızlandıracaktır. Öte yandan bu tesiste arıtılan atıksu Meles Çayı’na verilerek kent merkezinde ekolojik bir koridor oluşturularak Meles için tatlı su kaynağı oluşturulacak. 2026 yılında tamamlanacak olan 850 milyon TL’lik bu yatırımın bir diğer özelliği de EXPO 2026 projemizin ayrılmaz bir parçası olmasıdır. ve bugün… Bizi bir araya getiren Dördüncü Faz’ın tek başına arıtılacağı kirli su miktarı 216 bin metreküp.

Böylece bu dönemde İzmir Körfezi’ni temizleyecek toplam arıtma kapasitesini 626 bin 400 metreküpten 978 bin 800 metreküpe yani yaklaşık 1 milyon metreküpe çıkarıyoruz.

Arıtma tesislerimizin bu meclisinin gücü, bugünün İzmirli gençlerinin torunları varken bile yaklaşık elli yıl İzmir’e yetecektir.

Arıtma tesislerinde yaptığımız yenilikler kapasite artışı ile sınırlı değil. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi çevresindeki çamur depolama alanlarını boşaltarak bu alanda ekolojik onarımlar yapıyoruz. Sadece bunun için ayırdığımız bütçe 750 milyon lira. 20 yılda biriken çamuru 5 yılda tamamen bu bölgeden çıkaracağız. 2013 yılında devreye alınan Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi çamur çürütme ve kurutma ünitesinde zamanla oluşan yıpranma nedeniyle revizyonlar ve kapasite artışları yapıyoruz. 800 milyonluk bu yatırım sayesinde arıtma tesisi çevresinde artık çamur birikmeyecek. Kurutulan çamur çimento üretimi ve benzeri proseslerde yakıt olarak kullanılarak ekonomiye kazandırılacaktır. Ayrıca günlük 604.800 metreküp kapasiteli Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi çıkışına 200 bin m3/gün kapasiteli geri kazanım ünitesi kurarak geri kazanılan atıksuları tarımsal ve kentsel kullanıma yönlendiriyoruz. 1 milyar liralık bu dev yatırım, Körfez kıyılarındaki balık ve balık stoklarının ekolojik olarak onarılması için tarihi bir değere sahip. Projemizin imalat ihalesi 2023 yılı sonunda yapılacak.

Yaşayan Körfez Seferberliğimizin üçüncü ve son ayağını denizdeki müdahalelerimiz oluşturmaktadır. Halihazırda Çiğli Arıtma Tesisi’nden arıtılmış atık su iç körfeze dökülmektedir. 200 milyon liraya mal olan derivasyon kanalı açarak atık su deşarj noktasını değiştiriyoruz. Arıtılan tatlı suyu Eski Gediz yatağına oradan da Orta Koyu’na taşıyoruz. Böylece arıtılmış atıksuyun iç körfeze doğru olan koku basıncını ortadan kaldırmış oluyoruz. Projemizin üretimi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın iznini müteakip başlayacak ve kısa sürede tamamlanacaktır. Son olarak körfezde sığlaşmadan kaynaklanan koku probleminin önüne geçiyoruz. Körfez’e akan derelerin getirdiği tortu ile 0,5 metreye kadar sığlaşan derelerin çıkış ağızlarında deniz tabanını eksi 4 metreye kadar tarayarak kokuya neden olan maddeleri alandan uzaklaştırıyoruz. Bornova Deresi, Bostanlı Deresi ve Cheesecioğlu Deresi çıkışlarında 420 bin metreküp tarama çalışması yaptık. Ayrıca Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi çıkış noktasındaki sığ alanın dip taramasını yapıyoruz. Tarama çalışmalarından çıkan çamur ile Çilazmak Dalyan’ın rehabilitasyonunu sağlayacak ve Körfez’deki balık çeşitliliğinin korunmasına katkı sağlayacağız. Bu konudaki izin süreçleri de İZSU Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülmektedir.

KALICI TEST ÜRETİYORUZ

Yatırımlarımızın çok büyük bir maliyeti var. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun tüm kurumsal kapasitesini devreye alarak Living Bay seferberliğini başlattık. Günü kurtaran değil, 50 yıllık bir planlamayla İzmir’in temel sorunlarından birine kalıcı çözüm üretiyoruz. İzmir’in geleceği için hükümetin bu yatırımlara destek vermesini bekliyoruz. Ancak şu ana kadarki deneyimlerimizden, bunun böyle olmayacağını tahmin ediyoruz. O yüzden gölgede kalmasınlar, başka iyilik istemiyoruz. 11 milyar bütçeli Living Gulf seferberliğini elbette kendi imkanlarımızla tamamlayabilecek durumdayız. Geçen hafta Fransız Kalkınma Ajansı ile bu konuda bir niyet zaptı imzaladık ve İzmir’e çok düşük faizli, uzun vadeli yatırım kredisi sağladık. Bu kredi sözleşmesinin kimsenin hatırına yapılmış bir lütuf olmadığını belirtmek isterim. İzmir’e taşıdığımız bu yatırım, Türkiye’deki ekonomik krize rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun mali disiplin ve güvenilirliğinin bir sonucudur. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi 4. Faz Projesi’nin temelini hep birlikte atacağız. İzmir’in geleceğine yapılacak en büyük yatırımlardan birine yeni başlamış olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 4. Etap ihalesini 26 Nisan’da tamamladık. İnşaatımızın toplam maliyeti 600 milyon TL. Dördüncü Faz tamamlandığında tesisin günlük arıtma kapasitesi 216.000 metreküp artarak 820 bin metreküpe ulaşacak ve tesisimiz Türkiye’nin en büyük atıksu arıtma tesisi unvanını yeniden kazanacak.

İZMİR HAYATI RAHAT HİSSEDİN

Tüm İzmirlilerin başı sağolsun. İZSU faturaları ile toplanan fiyatlar sadece verilen hizmetin değil, aynı zamanda bu devasa bütçeli yatırımların da kaynağıdır. Yani ödediğiniz her kuruşu hizmet olarak her birinize en gerçek yatırımlarla harcıyoruz. Üstelik sadece bugün ve sizin için değil, bu şehrin geleceği ve çocuklarınız için de. Körfez kirliliğini kökünden çözmek için gerekli tüm adımları birer birer atıyoruz. Takvimimiz günden güne çalışmaya devam ediyor.

Bugün dördüncü fazın temelini atarak bu takvimin değerli köşelerinden birini atmış olduk. İzmir’de hayatı seçtik. Tüm planlarımızı İzmir’i körfeziyle barıştırmak üzerine kurduk. Bu yolda her zaman birlikte ve emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Bize güvendiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bu inancın boşa gitmemesi için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.

SOYER TESİSİ ZİYARET ETTİ

Konuşmaların ardından protokol üyeleriyle tesisi gezen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, tesis gezisinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Soyer dedi ki:

“Çıkış noktası belki de yerinde gösterebilmek açısından en değerlisi. Bostanlı’ya doğru daha önce de böyle gidiyordu. Şimdi bakın bu setle birlikte bütün suyun yönü fiilen değişti ve bu buraya 4 kilometrelik bir kanal açıldı.Yaklaşık kırk metre genişliğinde yeni bir doğal derivasyon.Kanal açılacak.Tesisin çıkış noktasından.Bu da suyun Ortadaki körfeze değil dıştaki körfeze derivasyonu olacak. Körfez kıyısında yaptığımız düzenlemelerden biri bu ama biz bunu yerinde göstermek için buraya geldik sonuç olarak bu proje için 11 milyar 95 milyon lira ayırdık ve alacağımız bir noktadayız. 100 projeye yapacağımız yatırım olan 20 milyarın yarısından fazlasını bu yüzyıla ayıracağız.Bu bizim için bir hayal değil.İşte yüzmeye,zıplamaya,eğlenmeye değil.Gelecek nesillerin sağlığına,konforuna. Gelecek nesillerin ve bu şehrin cazibesini böylesine temiz bir körfez haline getirebilirsek, dünyada gelecek nesiller için bir şehri daha çekici kılmak demektir.

“BU KOKU SORUNU KESİNLİKLE KURTULACAK VE YÜZME KOYUNA DÖNÜŞTÜRECEĞİZ VE TERLEYECEĞİZ”

An itibariyle başlangıç ​​noktasındayız. Yani geçen yıl aldığınız koku şikayetlerinin sayısını grafikte gösterdik. Bu yıl kendisine yaklaşılmadı bile. Koku şikayetleri çok düşük düzeydedir. Neredeyse sıfır noktasında, işimize hemen başlamamız gerektiğini söyleyebilirim. Bu koku sorunu tarihe karışacak ve koy yüzülebilir hale gelecektir. Yine, bir mucizeden bahsetmiyorum. Kendi çocukluğumu anlatıyorum. Yetmiş iki ve yetmiş üç yaşlarımda Güzelyalı’da Üçkuyular’da yüzüyordum. Elli yıldır girilmez yani daha önce bu koyda denize girmek mümkündü kardeşim. Sekiz bin yaşında, sekiz bin beş yüz yaşında bir şehirden bahsediyoruz. Elli yıldır ilk defa bu noktadan girilemez. Elli yıldır ilk defa çok şey tanımladık. Ama bunu değiştireceğiz. Orayı temizleyip yaşamaya ve yüzmeye devam eden, yüzülebilir bir koy haline getireceğiz abi. Merak etme”

“GÜNDEMİNDE ARTIK KOKU YOK… 2023’ÜN SONUNDA BU KOYDA YÜZECEĞİZ”

İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, “2023 sonunda bu körfezde yüzeceğiz, vatandaşlarımız mutlu olsun. Biz bilimsel olarak Yaşayan Körfez için çalışıyoruz. Teknik bir kuruluşuz, ışık altında teknik analizler üretiyoruz.” Bilimsel bilgi birikimi.Bu tekniklerin analizleri sonucunda kararımızı aldık.Artık gündemimizde.Bizim gündemimizde koku yok,yeni çevre projeleri var,geri dönüşüm var,çamur yakma,tornalama var. iktidara geldi. İzmir’in gündeminde artık koku yok” dedi.

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort